Hogyan válassz munkavédelmi szemüveget nyárra?
A munkavédelmi ruhán túl, egyes munkakörök megkövetelik a munkavédelmi szemüveg meglétét is. Ezek kiválasztása szintén nem könnyű feladat, hiszen számos védelemmel és különböző kivitelekkel találkozhatunk. Külön problémát okozhat az a munkáltatóknak és munkavállalóknak, hogy hogyan válasszanak munkavédelmi szemüveget nyárra. Az alábbiakban ezt a témát részletezzük a döntés megkönnyítése érdekében.
Munkavédelmi szemüveg típusok
A védőszemüvegeknek 2 nagy eltérő csoportja van:
- száras, hagyományos szemüvegek típusok
- gumipántos, sokkal szorosabb illeszkedést lehetővé tevő szemüvegek.
Amennyiben vegyszerek, porok és apróbb szemcseméretű részecskék jelenlétében végzett munka esetén a gumipántos szemüvegeket, köszörülés, hegesztés, és egyéb száraz, kevésbé poros munkák esetén száras szemüvegeket javaslunk.
Munkavédelmi szemüveglencsék
A megfelelő munkavédelmi szemüveg kiválasztásához fontos eldönteni, hogy szükséges-e fényszűrés. Uv sugárzás elleni védelmet a víztiszta lencséjű szemüvegek is nyújtanak, a sötét lencsék fényszűrő osztályát 1-4 szintekre sorolják.
A munkavégzés helyétől függően válasszunk UV-szűrős vagy színezett lencsés szemüveget. A hagyományos víztiszta szemüveg mellett létezik még:
- sötétített lencse, amely közvetlen napfényben viselhető,
- fényesedő lencse.
Amennyiben erős fényben dolgozunk sötétített szemüvegeket célszerű választani. Többféle sötétségű szürke lencse közül is választhatunk, de a barna, kék, piros/narancs színezet is jó opció lehet.
Kevés fény esetén, pl hajnali, vagy esős időben történő munkavégzéshez sárga üvegű szemüveget érdemes választani, mivel ez a szín felerősíti a fényhatásokat, így jobb érzékelést tesz lehetővé és korlátozott látásviszonyok között is viselhető.
Munkavédelmi szemüvegek védelmi képessége
A védőszemüvegek leírásában helyet kapnak a speciális védelmi képességek is, ezeket minél alaposabban tanulmányozzuk át. A következőkben részletezett jelölések pedig szerepelnek a védőszemüveg lencséjén is gravírozva.
A mechanikai védelem osztálya S-N-K-T-B-A lehet, mely az alábbiakat jelenti:
- S - alap védelem
- N – páramentes bevonat
- K – karcmentes bevonat
- T – hőállóság (-5 és +55 fok között)
- B-A - magas védelem.
A munkavégzés függvényében érdemes először azt kiválasztani, milyen szabvány felel meg leginkább a kívánt védelemnek. A gyártóknak fel kell tüntetniük, melyik típus milyen szabványnak felel meg, így könnyen választhatjuk ki a legmegfelelőbb darabot.
MSZ EN166 szabvány:
Alkalmazható minden típusú, a szem károsítására alkalmas vagy a látás romlását okozó veszélyek elleni egyéni szemvédőre, kivétel ez alól az atomerőműi eredetű, a röntgensugárzás, lézer és az alacsony hőmérsékletű infravörös sugárzás veszélyei elleni egyéni szemvédőket.
MSZ EN 169 szabvány
Ez a szabvány a hegesztést, keményforrasztást és plazmavágási munkálatokat végzők védelmét biztosítja. Az ilyen típusú szűrő egyéb alkalmazandó követelményeit a MSZ EN166 szabvány tartalmazza.
MSZ EN 175 szabvány
Ez a szabvány specifikálja az általános követelményeket és próbamódszereket, a munkavégző arcának és szemének az ártalmas optikai sugárzási és szokásos hegesztési, vágási vagy egyéb kapcsolódó műszaki tevékenység során keletkező sajátságos kockázatok ellen használt védelmi berendezésekre vonatkozóan.
Ez a szabvány tartalmazza az ergonómiai védelmi szempontokat is ide értve, a különböző természetű kockázatok és veszélyek ellen. Ilyenek pl.: a sugárzás, a gyúlékonyság, az elektromos vagy mechanikai kockázatok.
Munkavédelmi szemüveg ára
Az olcsóbb szemüvegek általában egyszerűbb kialakításúak, kevésbé kényelmesek, míg a drágább verziók a kényelmen kívül erősebb anyagokból készülnek, és tartósabbak is. Emiatt állandó viselés esetén mindenképp a drágább, de minőségi darabok közül érdemes választani, míg alkalmi viselet esetén az olcsóbb munkavédelmi szemüvegek is megfelelők lehetnek.
Összegezve:
A munkavédelmi szemüvegek tehát számos védelmi funkcióval rendelkeznek, amikről nyáron sem kell lemondanunk, sőt kinti munkavégzés esetében a sötétített munkavédelmi szemüvegek növelhetik a munkavégzés komfortját is.