A ruhapénz szabályzata 2024-ben Magyarországon
A vállalatok bérezési rendszerében egyre gyakrabban találkozhatunk a munkavállalók öltözködésének támogatásával. Ennek különféle megnyilvánulási formái léteznek, az előírt egyenruhától kezdve a munkavédelmi felszerelésig, egészen a különféle ünnepek alkalmából adott ruházati utalványokig. Cikkünkben megvizsgáljuk ennek a juttatási formának a jogi kereteit, hogy jobban megérthessük, hogyan működik és milyen szabályok vonatkoznak rá a munkáltatók és munkavállalók számára.
Mikor kötelező a ruházat biztosítása?
A munkáltató természetesen bármikor dönthet úgy is, hogy valamilyen formában külön is támogatja a munkavállalók öltözködését, azonban vannak olyan helyzetek, amikor kötelezően biztosítani kell a ruházatot.
Az egyik ilyen eset a munkavédelmi ruházat biztosítása akkor, amikor kötelező a speciális öltözet viselése (pl. építkezéseken, veszélyes anyagokkal dolgozóknak és egészségügyi dolgozóknak). A másik pedig azoknak a ruhadaraboknak a biztosítása, amely a munkavégzéshez – a munkáltató előírása alapján – szükséges.
A Munka Törvénykönyve előírja ugyanis, hogy a vállalat köteles a foglalkoztatott számára minden költséget megtéríteni, ami a munkavégzés teljesítése során merül fel. Ide tartoznak például a formaruhák, az egyenruhák, illetve a munkahelyen kívül nem használható darabok is.
Nem árt azonban tudni, hogy a munkaruha nem minden esetben kerül a foglalkoztatott tulajdonába. Ezek általában használati eszközök, amiket egy esetleges elbocsájtás vagy felmondás esetén vissza kell adni a vállalat számára.
A munkaruha adózása
Fontos megjegyezni, hogy nincs kimondottan „ruhapénz” jellegű béren kívüli juttatás, hanem béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatások kategóriájába sorolható, ha a munkáltató a munkavállalói számára ruhapénzt ad.
A munkáltató által a munkavállalónak adott munkaruházati termék adómentes. Ugyancsak mentes az adótól az az öltözet és tartozékai, amelyet a munkavállaló az egészségének védelme érdekében visel munkavégzés közben, például munkavédelmi bakancs vagy köpeny. Az adómentes munkaruházat fogalma kiterjed továbbá a közlekedési ágazatban, a postai, távközlési és vízügyi területeken dolgozók ruházatára, különösen az ügyfelekkel közvetlen kapcsolatban állókra.
A ruhapénzről tehát elmondható, hogy vannak olyan cégek, ahol szinte kötelező költségként merül fel, hiszen az valamilyen előíráshoz kötött.
Munkaruhára vagy kiegészítőre van szükséged? Válogass kedvedre webshopunkban!