Amit az egyszerhasználatos kesztyűkről tudni érdemes
Az eldobható kesztyűket manapság gyakorlatilag mindenhol viselik. Láthatjuk őket orvosi rendelőkben, éttermekben, tetováló szalonokban, fodrászatban és mindenhol, ahol a dolgozóknak olcsó kézvédelemre van szükségük.
Az egyszerhasználatos kesztyűk ugyanis gyorsan szennyeződhetnek, de nagyon könnyen és olcsón cserélhetők. Azon dolgozók számára, akiknek nincs szükségük speciális védelemre (például vágásállóságra), az egyszerhasználatos kesztyű a legjobb megoldás.
Az egyszerhasználatos kesztyűk típusai
Az egyszerhasználatos kesztyűk lehetnek sterilek vagy nem sterilek. A legtöbb embernek azonban nincs szüksége steril kesztyűre. (A steril kesztyűk egyenként vannak becsomagolva, a nem steril egyszerhasználatos kesztyűket pedig általában egy dobozból húzzák ki.)
Az egyszerhasználatos kesztyűk latex, nitril vagy vinyl anyagból készülhetnek. Amennyiben te vagy az általad gondozott személy allergiás a latexre, feltétlenül használd az utóbbi kettő valamelyikét.
Az egyszerhasználatos kesztyűk megakadályozzák a keresztszennyeződést
A keresztszennyeződés napi kockázatot jelent számos munkavállaló számára. Különösen az élelmiszer-feldolgozó és -előkészítő iparban nagyon gyorsan elterjedhetnek ennek köszönhetően olyan baktériumok, mint az E. coli vagy a Salmonella. A laboratóriumokban pedig tönkre teheti a kutatást, és használhatatlanná teheti a mintákat.
Keresztszennyeződés akkor következik be, amikor valaki egy anyagot vagy tárgyat kezel, és a kesztyűje felveszi és átadja annak maradékát, amikor valami máshoz ér. Az egyszerhasználatos kesztyűk segítségével azonban gyorsan és egyszerűen cserélhető a kesztyű, amikor valaki egyik anyagról vagy műveletről a másikra vált. Ez biztosítja, hogy az ételtől a mintákig minden tiszta maradjon a szennyeződésektől.
A kórházi, orvosi, fogorvosi, tetováló- és állatorvosi irodák dolgozói rendszeresen érintkeznek testnedvekkel, például vérrel, vizelettel vagy nyállal. Emiatt a baktériumok és vírusok gyorsan terjedhetnek – mind a személyzet, mind a gondozás alatt álló emberek és háziállatok között. Az egyszerhasználatos kesztyűk viselése és megfelelő cseréje azonban hatékony megoldást jelent a kórokozók egyik betegről a másikra való átterjedésének megakadályozására.
A megfelelő méret kiválasztása
Győződj meg arról, hogy a kesztyű megfelelő méretű. Kellően kell illeszkedniük, de nem lehetnek túl szorosak. Ha a kesztyű túl nagy, megcsúszhat, vagy megnehezítheti a tárgyak megfogását. Ha túl kicsi, túlfeszülhet, és könnyebben elszakadhat. A megfelelő méret kiválasztásához használd mindig a gyártó mérettáblázatát.
Óvatosan vedd le a kesztyűt
Sokan nem ismerik az egyszerhasználatos kesztyű megfelelő levételének módját, és a kesztyű levételekor beszennyezik a kezüket. A kesztyű eltávolítását vagy lehúzását óvatosan kell elvégezni, hogy elkerüld a kesztyű külső felületével való érintkezést.
A jobb kesztyűs kezeddel vedd le a bal kesztyűdet. Ezután úgy vedd le a jobb kesztyűdet, hogy ne érintsd meg annak a külsejét, elkerülve ezzel azt, hogy beszennyezd a bal kezed. Nyúlj be a jobb kesztyűd belsejébe, és húzd kifelé anélkül, hogy a külsejét megérintenéd.
Nem fognak elkopni
A nevük mindent elmond. Az egyszerhasználatos kesztyűk egy használat után eldobódnak – akár egy teljes műszak után, akár egy pácienssel vagy mintával való érintkezés után. Mivel nem arra tervezték őket, hogy újra és újra viseljék őket, normális körülmények között nincs esélyük elhasználódni.