Rövid útmutató a munkavédelmi szemüvegekhez
Az, hogy védőszemüveget viselj ugyanolyan fontos, mint az, hogy a megfelelő védőszemüveget viseld. Egyesek, úgy gondolják, hogy mindegy, és amíg van egy védőszemüveg, addig jó. Egyes esetekben viszont a megfelelő biztonsági jellemzők nélküli védőszemüveg több kárt okozhat, mint hasznot. Ezenkívül érdemes megfontolni, hogy egyáltalán a védőszemüveg elég védelmet nyújt-e a munkához, hiszen lehet, hogy teljes arcvédőre van szükség.
POTENCIÁLIS SZEMVESZÉLYEK MUNKAVÉGZÉSBEN
Amikor az emberek a szemet fenyegető veszélyekre gondolnak, repülő törmelékekre és tárgyakra gondolnak, de a veszélyek más formákban jelentkezhetnek. Egyes veszélyek azonnal károsítják a szemet, mások pedig lassan, idővel.
Néhány gyakori veszély, amelytől a védőszemüveg megvédhet: ultraibolya fény, erős vegyszerek, por, infravörös fény.
ANSI
A védőszemüvegek összes alapvető jellemzőit az American National Standards Institute (ANSI) szabályozza. Pontosabban az ANSI Z87.1 szabvány, amelyben minden funkciónak alfanumerikus kódja van. A legtöbb védőszemüvegnek több funkciója is van, és ezeknek a funkcióknak a kódja megtalálható az egyik kar belső oldalán, vagy a lencsékbe marva. Ezek a szemvédelem leggyakoribb jellemzői és ANSI-kódjai:
Z87 – ütésálló
Z87+ – nagy ütésállóságú
D3 – fröccsenés elleni védelem
D4 – porvédelem
D5 - finom porrészecskék elleni védelem
X azt jelzi, hogy a szemüveg megfelelt a párásodási teszten, és ellenáll a párásodásnak
W# – hegesztésvédelem 1,3-14 skálán
U# – UV-védelem 2-6 skálán
R# – infravörös fényvédelem 1,3-10 skálán
L# – látható fényszűrő 1,3-10 skálán
FOGLALKOZÁSOK, AMELYEK VÉDŐSZEMÜVEGET IGÉNYELNEK
Minden foglalkozás és munka más. Alapvető fontosságú, hogy olyan szemvédőt válasszunk, amelyet a munkavégzés specifikus veszélyeire terveztek és minősítettek. Ahogy a feladatok változnak, a veszélyek is változnak, és az egyéni védőfelszerelésnek is változnia kell. Néhány elsődleges szakma, ahol szükség lehet szemvédelemre:
Építés – Általában az építőmunkások védelmet igényelnek a törmeléktől és az ütésektől, de a munkától függően szükség lehet fröccsenés elleni védelemre és porállóságra is.
Bányászat – A bányászoknak szükségük lehet egy teljes arcot fedő légzőkészülékre, beépített védőszemüveggel.
Autójavítás – A szerelőknek és az autóipari dolgozóknak gyakran ütés- és fröccsenés elleni védelemmel ellátott védőszemüvegre van szükségük.
Elektromos munka – Az elektromos munkáktól függően a villanyszerelőknek és a szerelőknek szükségük lehet az ANSI jellemzőinek bármilyen kombinációjára.
Hegesztés – A hegesztőknek hegesztősisakot kell viselniük védőszemüveggel, amely véd az ütésektől, UV-sugárzástól, infravörös sugárzástól és portól, ha szükséges.
Asztalosmunka – A fával való munka során nagy az ütés, a törmelék és a por veszélye. Az ilyen jellegű munkákhoz egy minőségi, ütésvédelemmel rendelkező védőszemüveg lenne ideális.
Vízvezeték-szerelés – A vízvezeték-szerelő vállalkozók nagy kockázatnak vannak kitéve az ütés, a fröccsenés és a por/légköri veszélyek miatt.
A lényeg, hogy mindig használj megfelelő védelmet a szemeid számára, illetve fontos, hogy ha a biztonsági felszerelésed már nincs jó állapotban, akkor minél hamarabb cseréld le.