Milyen védőfelszerelésekre van szükség az olaj- és gáziparban?

Az olaj- és gázipar az egyik legveszélyesebb iparág a munkavégzés szempontjából, hiszen napi rendszerességgel számos veszélyforrással kell szembenéznie annak, aki ilyen területen dolgozik. Szerencsére az évek során a biztonság nagymértékben javult, úgyhogy már csak az a kérdés maradt, hogy vajon milyen egyéni védőfelszerelésekre van szükség az olaj- és gáziparban? Erre próbálunk választ adni a következőkben.
Arc- és szemvédők az olaj- és gáziparban
A szemvédelem a legfontosabb védőeszközök közé tartozik az olaj- és gáziparban dolgozó egyes feladatoknál, mivel a dolgozók ki lehetnek téve szemcsés anyagoknak, fémolvadéknak, veszélyes, savas vagy maró hatású folyadékoknak, gázoknak vagy gőzöknek, sőt potenciálisan káros fénysugárzásnak is.
Ennek leküzdésére az oldalvédővel ellátott védőszemüvegek nagymértékben segítik csökkenteni a kockázatot, azonban a folyadék-, gáz- vagy gőzveszélyek megkerülése során általában vízhatlan védőszemüvegre van szükség. Az arcvédők pedig olyan munkákban elengedhetetlenek, ahol fontos a szemek törmelék elleni védelme is.
A megfelelő lábbeli az olaj- és gáziparban
A védőruhák meglehetősen változóak az olaj- és gáziparban, mivel az, hogy valójában mire van szükség, teljes mértékben az adott munkától függ. Azonban az egyik darab, amelyre szinte mindig szükség van, az az acélorrú vagy ütésálló cipő/bakancs, amely magas szintű tapadást biztosít. Az olaj- és gáziparban rengeteg nehéz gép és berendezés található, úgyhogy fontos, hogy védve legyen a láb a nehéz tárgyaktól.
Kézvédelem az olaj- és gáziparban
Fontos védőeszközök még a bőrből, vászonból és szövetből készült kesztyűk, melyek hatékonyan védik a kezet a szennyeződéstől, szilánkoktól, horzsolásoktól, vágásoktól és a hőtől. A vegyszerekkel való dolgozás esetén pedig a neoprén, nitril, vinil és gumikesztyűk a legjobbak.
A tüdő védelme
Az olaj- és gázipar „gáz” része jellemzően olyan gázokat foglal magában, amelyeket nem jó belélegezni. Ezért elengedhetetlen, hogy a tüdő védve legyen a megfelelő védőfelszereléssel.
A munkáltató köteles légzőkészüléket biztosítani a legveszélyesebb munkakörökben, és tájékoztatni a munkavállalókat arról, hogyan kell megfelelően használni azokat. Olyan körülmények között, amikor a levegőt nem lehet biztonságossá tenni szűréssel, például oxigénhiányos atmoszférában, a légzőkészülékek tiszta levegőt biztosíthatnak egy tartályból vagy generátorból.